XML Sitemap Oluşturucu

Xml sitemap oluştucu programıyla sitenizin haritasını 1 tuşla çıkarabilirsiniz.

Bir alan adı girin


Değiştirilme tarihi
dd/mm/yyyy
Change frequency
Varsayılan öncelik
Taramak için kaç sayfaya ihtiyacım var?

Taranıyor...
Link Bulundu: 0


        
        

XML Sitemap Oluşturucu Nedir?

XML SİTEMAP Oluşturucu

Bir web sitesi oluşturmak ve bu site üzerinden daha geniş kitlelere ulaşmak ne kadar önemliyse; o web sitenin arama motorları üzerinde de kolay bulunmasını sağlamak o derece önemlidir. Dolayısıyla bir markayı, bir hizmeti ya da bir ürünü tanıtmak ya da satmak amacı ile sadece web sitesi hazırlamak ve içerik eklemek yetmez. Bunun yanında özellikle en çok ziyaret edilen arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak gerekir. İnsanların sık sık kullandıkları arama motorlarının başında google, yandex ve yahoo gelmektedir. Dolayısıyla bu motorların çalışma biçimleri doğrultusunda ilerlemek gerekir. XML Sitemap Oluşturucu yani site haritası oluşturanlar bu noktada devreye girerler. Google’ın kendi algoritması doğrultusunda sıraladığı web siteler arasında önlerde yer alabilmek için keşfedilen bir takım yöntemleri uygulayarak sitenin daha fazla kişiye ulaşabilmesini sağlarlar.

Bir sitenin google üzerinde ön sıralarda yer almasındaki ilk anahtar site haritasından geçer. Site haritası bir web site üzerinde tanıtılan ürün veya hizmetin bağlantılarının genelidir.  Bu bağlantılar toparlanarak google üzerine yüklendiğinde site haritası tanıtılmış olur. Bu işlemi yapan XML Sitemap Oluşturucu yani site haritası oluşturucuları ilk olarak bağlantı linklerini tek tek bulurlar. Ardından google arama motorunun site yöneticisi araçlarına kayıt olurlar. Buraya kayıt yapmak zorunludur. Çünkü kayıt yapılmazsa sistem hiçbir uygulama girişimine izin vermez. Kayıttan sonra oluşturulan kişiye özel parola ile her işlem mümkün kılınacaktır. İkinci adım web sitesinin kaydının yapılmasıdır ki burada kullanılacak olan her harfe dikkat etmek gerekir. Çünkü yanlış adres yazımı, web sitenizin tüm erişilebilirliğini geriye itebilir. Doğru site adresini yazdıktan sonra google’ın vermiş olduğu kişiye özel doğrulama kodunu girmek ve işlem yapanın siz olduğunu kanıtlamak gerekecektir. Bu işlemi de geçtikten sonra artık seo çalışmalarına hız kesmeden devam edilebilir.

Her adımı geçen web site yöneticisine google tarafından yeni bir kod verilecektir. Bu kodu kendi siteniz üzerine eklemeniz beklenmektedir. İşlem için yönetim paneliniz üzerine gelmeniz ve seo araçlarına tıklamanız gerekir. Kodu web adresinize eklediğiniz andan itibaren google arama motoru ile işbirliğiniz başlamış demektir. Google sizin web sitenizi alarak tanımlar ve kendi sistemi dâhilinde bir değerlendirme yaparak sıralamaya sokar. Herhangi bir ziyaretçi arama yaptığı zaman; kullanılan kelimeler ile veriler yani XML Sitemap Oluşturucu tarafından oluşturulan site haritası bağlantı linkleri eşleştirilir. Bu doğrultuda ziyaretçiye sayfalarca doküman sunulur. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki; kullanıcılar bir araştırma için günlük hayatta en fazla ilk üç sayfayı gözden geçirmektedirler. Hatta birçoğu ilk sayfada bulduğu veriler ile yetinmektedir. Bu yüzden daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmak isteyen web siteleri, uygun seo çalışmaları ve doğru site haritaları ile ilk sayfada çıkmak için çalışmalıdırlar. Site haritası oluşturmak profesyonellik gerektirir. Dolayısıyla her web tasarımcısının ya da biraz bilgisayar programları hakkında bilgi edinenlerin üstesinden gelebileceği bir iş değildir. Bu yüzden web sitesi sahipleri, sitelerinin doğru ilerleyişi açısından alanında uzman kişiler ile çalışmalıdırlar. Bu konuya yüksek bütçe ile eğilebilecek güce sahip olan şirketler kendi bünyelerinde bir departman kurabilirler. Daha küçük ölçekli firmalar ise dışarıdan yardım alarak yollarına devam edebilirler.