Özgünlük Testi

Makale özgünlük testi uygulamamızı kullanarak makalenizin özgün olup olmadığını saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

Özgünlük kontrolü için maksimum 1000 kelimelik makaleyi buraya yapıştır (Ctrl + V)Maksimum 1000 words limit per search.
Toplam Kelime: 0

Checking...

Özgünlük Testi Nedir?

Özgünlük Testi (Plagiarism Checker) Nedir?

Web sitesine sahip olanlar özgünlük testi hakkında elbette ki bilgi sahibidirler. Ancak biz bu yazımızda bu sektöre yeni adım atanlar ile adım atmış olup daha da profesyonelleşmek isteyenler için özgünlük testi hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Özgünlük Testinin Amacı

Öncelikle özgünlük nedir sorusunun cevabının bulunması gerekmektedir. Özgünlük yazılan metinlerin intihal yani çalıntı olmaması tamamen kişinin kendi emekleriyle hazırlamasıdır. Özgün olmayan yazılar hem hukuki olarak ceza ile karşılaşabileceği gibi hem de Google tarafından da cezalandırma ile karşı karşıya kalabilir. İşte özgünlük testi amacı da hazırlamış olduğunuz metinlerde çalıntı olup olmadığının tespit edilmesini sağlamaktır.

Bu Test Nasıl Çalışmaktadır?

Bu testi kullanmak için bu metinlerinizi bu teste sokmanız gerekmektedir. Metinlerinizi kopyalayarak bu testin yapılmasını sağlayan kutucuğun içerisine yapıştır işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Ardından robot olmadığınızı test eden kutucuğa tıklayarak sizden istenen işlemleri kısa bir süre içerisinde yaparak özgünlük testi butonuna tıklamanız ve kontrol sürecini başlatmanız gerekmektedir. Bu özgünlük testi süresi metnin uzunluğuna göre bir-iki dakika sürmektedir. Testin sonucunda alıntı yapılmış ise bu durum kırmızı bir şekilde sizlere sunulacaktır.

Her Site İçin Özgünlük Mümkün Mü?

Bazı sitelerde özgünlük sağlamak mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla her site için özgünlük mümkün mü sorusunun cevabı olumsuz olmaktadır. Örnek olarak verecek olursak haber sitelerinde devlet büyüklerinin basın açıklamalarını paylaşmak birçok sitenin yapacağı bir iş olduğu için bu durumda %100 özgünlük elde etmek mümkün olmayacaktır. Ancak bu durum hem Google tarafından hem de hukuk tarafından zaten onaylanmaktadır. Böyle bir alıntı yapmanız cezalandırılmayacaktır.

Gramer ve Dil Yapısı

Yazılarınızın özgün olması ile birlikte gramer kurallarına da uyması o kadar önemlidir. Öyle ki kullanıcılar özgün olan ancak dil kurallarına uymayan metinleri okurken rahatsız olabilir ve sayfanızdan ayrılabilir. Bu durum Google tarafından denetlenmekte ve tespit edilmesi durumunda cezalandırılmaktadır. Bu cezalandırma Google sıralamalarında sıralamanın düşürülmesi şeklinde olmaktadır.

Sonuç olarak belirtmek gerekir ki sitenizin SEO uyumlu hale gelmesi için özgünlük testinden muhakkak geçirmeniz ve gramer kurallarına da riayet etmeniz gerekmektedir.