Web Sayfası Kaynak Kodu Bulucu

Dilediğiniz sitenin URL' ni girerek kaynak kodunu 1 dakikada çıkarabilirsiniz.

Bir URL girinWeb Sayfası Kaynak Kodu Bulucu Nedir?

Kaynak Kodu Alma Aracı Nedir? Ne İşe Yarar?

Seo işlemi, yani bir siteyi arama motorlarına göre optimize etme işlemi, web dünyasıyla ilgilenen çoğu kişi tarafından bilinen bir işlemdir. Ancak seo uzmanlık gerektiren bir alan olarak, bu konuda belli bir bilgi, birikim yapmış kişilerce yapılmadığı sürece işe yaramayacak ya da işe yararlılığı belirli sınırlar içerisinde kalacaktır.

Her şeyden önse seo için belli bir stratejiye sahip olmak gerekir ki siteniz arama motorlarında üst sıralarda çıksın ve buralardan trafik akışı sağlayabilsin. Eğer belli bir stratejiye sahip olmadan bodoslama bir seo işlemi yapılırsa beklenen verimi vermeyecektir. Örneğin, elektrikli ev eşyalarıyla alakalı sitenizdeki seo işlemini, her yapılan aramada üst sıralarda çıkarmaya çalışırsanız başarı elde edemeyeceksiniz. Ancak belli bir strateji izleyip alanınıza dair rakip sitelere göre bir seo işlemi gerçekleştirirseniz daha başarılı olacaksınızdır. Ve aramalarda diğer rakip sitelerin üzerinde çıkma ihtimaliniz artacaktır.

Tabi bu stratejiyi izlemek için, öncelikle rakip sitelere dair iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Rakip sitelerin içerikleri nelerden oluşmaktadır, hangi hosting sağlayıcıyı kullanmakta, nasıl bir tasarıma sahip vb. araştırmalar yapılmalıdır. Böyle işlemleri daha rahat gerçekleştirebilmek için internette bazı web araçları bulunmaktadır. Mesela rakip ‘sitelerin kaynak kodunu nasıl alırım?’ gibi bir soru aklınıza geliyorsa, web sitelerinin kaynak kodunu alma aracı size yardımcı olacaktır.

Kaynak Kodu Nedir?

Yazılımsal herhangi bir şeyin, makine diline dönüştürülüp, makinenin anlayarak göstermesinden önce, insanların okuyup üzerine işleme yapabildiği kodlara kaynak kodu (source code)denilmektedir. Günümüzde birçok kaynak kodu dili bulunmaktadır. En yaygın kod dilleri html, php, java, c, c++ gibi kod dilleridir.

Kaynak Kodu Alma Aracı Nedir?

Kaynak kodu alma aracı (get source code of webpage), web sitelerinin kaynak kodlarını almaya yarayan bir web aracıdır. Bazı sitelerde kaynak kodu, tarayıcınızın sunduğu özelliklere göre rahatlıkla alınabiliyorken, bazı sitelerin kaynak kodları korumalıdır. Kaynak kodları korumalı olan sitelerin kaynak kodunu, bu web aracıyla rahatlıkla alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kaynak kodunu almak  istediğiniz web sitesinin adını girmek ve arattırmaktır. Kısa bir sürede alt bölümde sitenin kaynak kodunu elde edeceksinizdir.

Kaynak Kodu Alma Aracı Ne İşime Yarar?

Başta da belirttiğimiz gibi seo işlemi yaparken rakip siteleri dikkate almak ve başarıyı buna göre endekslemek yararlı olacaktır. Bu araç ile rakip sitelerin kaynak kodlarını alarak, rakip sitenin tasarımına, kullandığı teknolojiye dair bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede sizde tasarım ve ya teknoloji noktasında yapacağınız ayarlamaları buna göre yaparak rakibiniz gerisinde kalmazsınız. Ayrıca Web’te gezinirken tasarımını beğendiğiniz bir sitenin kaynak kodlarını alarak kendi sitenizde uygulayabilirsiniz.

Bunun ne işe yarayacağını düşünüyorsanız eğer, arama motorları artık sitelerin sahip olduğu tasarım ve teknolojiye göre ayrım yapmaktadır. Çünkü arama motorları kullanıcıların istedikleri sonuçları vermek ve yaptıkları ziyaretlerden memnun kalmalarını isterler. Eğer sizde rakiplerinizden daha iyi bir tasarım ve teknolojiye sahip olursanız hem arama motorlarının dikkatini çekmek durumunda olursunuz, hem de ziyaretçilerinizi memnun bırakırsınız. Yapacağınız tüm bu işlemler sonucu seo’nuza katkı sağlayacak ve aramalarda üst sıralara çıkacaksınızdır.