URL Kodlayıcı ve URL Kod Çözücü

URL kodlarının ne anlama geldiğini URL Kod çözücü programımızla 1 dakika içinde çözümleyebilirsiniz.

Şifrelemek veya şifresini çözmek istediğiniz metni girin:URL Kodlayıcı ve URL Kod Çözücü Nedir?

URL Kodlayıcı ve URL Kod Çözücü

Günlük yaşamınızda web sitelerinin alan adresleri veya içerisinde yer alanda metin içeriklerinde bulunan kodların ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu kodların birbiri ile bağlantılarını ve farklarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

URL Nedir ?

 “Uniform Resource Locator” kelimeleri URL şeklinde kısaltılmıştır. Türkçe karşılık olarak  “Tekdüzen Kaynak Bulucu”, “Birörnek Kaynak Konumlayıcı” ve “Standart Kaynak Bulucu” gibi anlamlarına gelmektedir. En basit tanımı ile web adreslerinin resmi ismidir. Özel olarak aradığınız kaynaklara bu web adresleri sayesinde ulaşırsınız. Örnek vermek gerekirse, bir evin adresini nasıl arayarak doğru konumunu buluyorsanız yine aynı şekilde aradığınız internet sitelerini de bu yolu kullanarak doğru web adreslerini buluyorsunuz. Buradan çıkarılan bir anlam da her bir internet sayfasının belirli bir URL adresine sahip olduğudur. URL, 1994 yılında Tim Berners-Lee tarafından oluşturulmuştur. Bu URL, belirli bir formatı içeren karakter dizisi veya metindir. Ayrıca, UNIX dizin yapısına sahip olan bir formattır.

 

URL’nin Bölümleri Nelerdir ?

 

1) Protokol (http://, ftp://, news: vb.)
2) Alan adı ( Protokolden sonra gelen kısmı ifade etmektedir. Örneğin; “www.abcçdef.com”  gibi)
3) Sayfanın yolu (Alan adından sonra gelen kısmı ifade etmektedir. Örneğin; “url-kod-cozucu-nedir”)

 

Bu URL bölümlerden tıpkı bir adres tarifi alındığını düşünebilirsiniz. Mahalle, sokak, cadde gibi detaylandırarak devam etmektedir.

URL  Kodlayıcı ve Kod Çözücü Hakkında  

Bu URL Kodlayıcı ve URL Koz Çözücü sayesinde bir URL adresini kodlayabilir veya kodlanmış olan bir URL adres yazısını düzeltebilirsiniz. URL adresi dışında bunu herhangi bir yazı için de kullanabilirsiniz. Dünya çapında ortak bir dil oluşturarak çalışma sisteminin oluşturulabilmesi için URL’ler UTF-8 olarak kodlanmaktadır. Ancak bunlar haricinde farklı kodlama şekillerini kullanarak oluşturulan kodlama karakterleri de mevcuttur. Bunu Türkçe karakter için düşünürsek “ş,ö,ü,ğ,ç,ı” harfleri kullanılarak yazılan URL, sistem tarafından farklı yorumlanacaktır. Bazı karakterler de “ % , / , * , ? ” bu grup içerisinde yer almaktadır. Örnek olarak açıklamak gerekirse, (%?valye) olarak kodlanan bir metnin orijinal görüntüsü (Şövalye) şeklinde olacaktır. Bu yüzden URL’ler içerisinde bizler bol miktarlarda % işareti ile karşılaşmaktayız. Bu işaretleri içeren bir yazı ile karşılaştığınız bu URL’nin kodlanmış olduğunu yorumunu yapabiliriz.

 

URL Kodlayıcı Nedir? sorusunun cevabını bulalım. Web tarayıcılarında bulunan adres çubuğundaki alan ASCII  karakterlerini içermelidir. Bu yüzden bu alan içerisinde ASCII karakterini içermeyen ya da karışma olasılığı bulunan yazıları kodlamak için kullanılır.

 

URL Kod Çözücü Nedir ? sorusunun cevabını bulalım. Web tarayıcılarında bulunan adres çubuğundaki alan ASCII  karakterlerini içermelidir. Bu yüzden bu alan içerisinde ASCII karakterini içermeyen ya da karışma ihtimali bulunan şifre ile kodlanmış yazıları çözmek için kullanılır.