Ters IP Araması

Ters İp araması ile sitenizin güvenirliğini kontrol edin.

Bir URL girinTers IP Araması Nedir?

Ters IP Araması (Reverse IP Domain Checker)

Ters IP araması özellikle site güvenliği veya hack işlemleriyle ilgilenen kişiler için önem arz etmektedir. Bu sebeple genelde sorulan serverdaki diğer siteler hangileri sorusunun cevabı burada saklıdır. Biz de sizlere bu yazımızda ters IP aramasını nasıl yapabileceğinizi anlatıp ne gibi faydaları olabileceğini göstereceğiz.

Reverse IP Nedir?

Kelime manası olarak tam bir çeviri yapıldığında kelime manası olarak ters IP araması ile karşılaşmaktayız. Reverse IP araması yapabilmek için gerekli olan IP numarasıdır.

Ters IP Aramasının Amacı

Ters IP aramasının asıl amacı aynı sunucuda hizmet veren komşu siteleri öğrenmektir. Peki bunun ne gibi faydaları vardır? Bunu öğrenmek sitelerin kendi güvenliklerini sağlamak için önem arz etmektedir. Güvenlik açıklarını arayan hackerlar da bu yöntemi sıklıkla kullanmaktadır. Ancak bunu dikkatli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Zira kendi güvenliğinizi sağlarken başkalarının güvenliğini tehdit etmek gibi bir duruma girilmemelidir.

Nereden Ters IP Araması Yapabilirim?

Ters IP araması yapabileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Arama motorlarında ters IP araması veyahut da Reverse IP look up yazarsanız karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler arasında ücretli veya ücretsiz siteler de bulunmaktadır. Siz de isteğinize göre ister ücretli isterseniz de ücretsiz siteleri tercih edebilirsiniz. Bunu belirleyecek olan siz ve sizin bütçenizdir. Ancak belirtmek gerekir ki ücretsiz sitelerin taradığı internet siteleri daha sınırlı olabilmektedir. Ancak ücretli siteler bu kapsamda daha geniş seçenekler sunmaktadır.

Ters IP Araması Nasıl Yapılır?

Ters IP araması yapabilmek için IP numarasının bilinmesi gereklidir. Ancak böyle aynı IP numarası ile birlikte hizmet veren siteler ortaya çıkabilir. Bu sayede sizler de komşu sitelere karşı site güvenliğinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak belirtmek gerekirse ücretli veya ücretsiz seçenekler ile sizler de hangi hizmeti almak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu sayede komşu sitelere karşı güvenliğinizi sağlamak oldukça kolay olacaktır. Böylelikle gelişmiş bir SEO çalışması yapabilmeniz de mümkün olacaktır. Eğer bu konular hakkında yeteri kadar teknik bir bilgiye sahip değilseniz SEO uzmanlarına veya ajanslarına başvurmanızı sizlere tavsiye etmekteyiz.