Sunucu Hız Testi

Sunucunuz kaç saniyede yanıt veriyor? Hepsini sunucu hız testi ile öğrenebilirsiniz.

En fazla 100 URL girin (Her URL ayrı satırda olmalıdır)Sunucu Hız Testi Nedir?

Sunucu Durum Sorgulama

“Server Durum Kontrolü” ya da “Sunucu Durum Sorgulama” olarak isimlendirilen  testimiz sitenizde sahip olduğunuz sunucunuzun sizlere ne kadar doğru hizmet verdiğini, sizleri arama motorları içerisinde ne kadar üst sıralara çıkarabileceğini bu sorgulama sayesinde öğrenebilir ve sunucunuza tekrardan bir el atma ihtiyacı duyabilirsiniz. Sizde Sunucu Durum Sorgulama başlıklı konu hakkında bilgi sahibi olmak ve arama motorlarının üst sıralarında yer almak istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı okumaya devam edin.

Sunucu (Server) Nedir ? 

Sunucu (Server); herhangi bir ağ üzerindeki bilginin veya programın, kullanıcılara ve sistemlere paylaştırılmasını sağlayan donanımsal veya yazılımsal bir mekanizmadır. Diğer bir ifade ile açıklamak gerekirse sunucu, istemci olarak adlandırılan başka bir program tarafından gönderilen istemlere yanıt veren bir çeşit bilgisayar programıdır. Veri transferinin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için ve depolamanın sağlıklı olabilmesi için sunucular oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sunucular bu durumlarda büyük önem taşımaktadır. İnsanların çalışmalarını gerçekleştirdiği makineler, diğer makineler ile koordineli bir şekilde çalışmazsa iş ve zaman kaybı yaratır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için yeterli hız ve özelliklere sahip olan sunucular ile bağlantı sağlamak hayat kurtarmaktadır.

Sunucular farklı alanlar için farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Çünkü sunucuların kullanılacağı her alan farklı amaçlara sahip olabilmektedir. Örnek verecek olursak, 15-20 bilgisayar ile hizmet vermeyi amaçlayan bir şirketteki sunucu güvenirliği ile bir web sunucusunun vereceği hizmetin güvenilirliği aynı boyutta olmamaktadır.

Sunucu Durumu

Web sitenizin hangi sunucu içerisinde barındırıldığı büyük önem arz etmektedir. Sitenin sunucusunun mevcut hızı, güncel hâli ve aktifliği önemlidir. Saydığımız bu özellikler siteniz için ne kadar geçerli ise siteniz için olumlu dönütler alabilmeniz o derecede mümkündür. Çünkü Yahoo, Bing, Google ve Yandex gibi arama motorları sitenizi incelerken bu durumları göz önünde tutmaktadır. Arama motorlarının incelemesi sonucunda siteniz üst sıralarda da yer alabilir, alt sıralarda da yer alabilir. Bu yüzden Sunucu Durum Sorgulama işleminde mevcut sitenize ait sunucunun durumunu kontrol edip analizlerde bulunarak sitenizde belirli değişiklikler yapabilirsiniz.