Sayfa Boyutu Kontrolü

Sayfa Boyutu Kontrolü ile sayfanızın ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz. SEO için sayfa boyutu doğrudan önemli rol oynar.

Bir URL girinSayfa Boyutu Kontrolü Nedir?

Sayfa Boyutu (Page Size Checker) Sorgulama

Kullanıcıların en fazla dikkat ettiği unsurlardan birisi sayfa boyutu olmaktadır. Site hızı yavaş olan siteleri kullanıcılar genellikle terk etmektedir. Biz de sizlere bu yazımızda bu tehlikenin önüne geçmek için yardımlarda bulunacağız ve sitenizin hızlanmasını sağlamak adına sizlere bilgilendirmede bulunacağız.

Sayfa Boyutu

İngilizce çevirisi birebir yapıldığında Page Size checker sayfa boyutu sorgulama olarak çevrilmelidir. İşte konu tam da burada şekillenmektedir. Zira site hızıyla sayfa boyutu birbirleriyle çok yakından ilişkilidir. Bu sebeple sayfa boyutunun önemi oldukça büyüktür. Sayfa boyutu ne kadar çok büyürse hız da o kadar yavaşlayacaktır. Bu kapsamda sitelerin temalarında bulunan yüksek kaliteli fotoğraflar veyahut da site içerisinde bulunan video ve fotoğraflar kısacası tüm medyalar site boyutunu artırmaktadır. Bu durumda site hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.

Bunun önüne geçmek için seçilen medyaların ideal boyutta olması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanıcılar sayfanızı terk edebilir ve bu durumda Google sıralamalarında düşüş yaşamanıza neden olabilir?

İdeal Sayfa Boyutu

Peki ideal sayfa boyutu nedir? Küçük bir sayfanın ideal boyutu 12 KB olmalıdır. Bunu aşan web sayfalarının yüklenme hızları artmaktadır. Dolayısıyla site boyutlarını buna göre ayarlamak oldukça faydalı olacaktır.

Site Hızını Nerden Ölçebilirim?

Sayfa boyutu sorgulama  yapan birçok site bulunmaktadır. Arama motorlarında Page Size Checker şeklinde bir araştırma yapmanız halinde karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Sizler bunlar arasında tercih yapmalı ve birkaç tanesinde bu testi yapmalısınız.

Site hızınızı ölçmek için kısa bir araştırma sonucu belirlediğiniz teste site URL’nizi yapıştırmanız gerekmektedir. Böylelikle sitenize ait bilgilere erişmeniz mümkün olacaktır. Böylelikle site boyutu hakkında bilgi edinebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilmek için fikir edinebilirsiniz.

Site Tanıtımları

Site hızı ölçen testlerin bulunduğu sitelerde yazan tanıtım yazılarını okuyarak bilgi edinmeniz de mümkündür. Ancak bu alanda yazılan yazıların çoğunluğu İngilizce olmaktadır. Bu sebeple en faydalı yazıyı sizlere biz sunmaktayız. Yukarıda bahsettiğimiz açıklamalar ışığında sizler de sayfa boyutu sorgulama yapabilir ve bu sayede kolaylıkla site hızınızı artırabilirsiniz. Bundan sonra da kullanıcılar sitenize hızlı bir şekilde girebilir ve kısa bir süre içerisinde ayrılmalarının önüne geçilebilir.