Metin Kod Oranı


Bir URL girinMetin Kod Oranı Nedir?

Metin Kod Oranı

Kod metin oranın saptanması için Metin Kod oranı aracı sistemi kullanılmaktadır. Bu kod web sayfasında yer alan metnin gerçek yüzdesini hesaplamaya yarayan bir sistemdir. Bu sistem çalışırken bu araç sayfanızda yer alan paragraflarda yer alan metni ve HTML kodunu ayrıştırarak sadece bilgilere dayanan içerik oranlarını hesaplar. Bu orana göre sayfanızla ilgili seviyeyi ve bu seviyeye düşen yüzdelik dilimi öğrenebilirsiniz.

Seo açısından bu kodun neden bu kadar önemli olduğunu soracak olursanız şu şekilde yanıt vermemiz doğru olacaktır: Bir sayfanın metin oran kodu web sayfasının seviyesini tespit etmek içim örümcekler ve arama motorları tarafından kullanılır. Buna göre metin oranı kodu arama motorlarında ve örümceklerde yüksek seviyede ise bu web sayfasının SERP’lerde ilk sıralarda olmasını sağlar ve bu da web sayfasının başarısı demektir. Sayfanızın kod oranını tespit ederek hangi seviyede olduğunu anlamak için bu sistem size ayrıcalık kazandıracaktır. Bu sistem sayesinde sayfanızın seviyesini ölçerek varsa eksikleri tamamlama şansınız artacak ve başarınızın önündeki engelleri aşmak için fırsat kazanmış olacaksınız.

Metin Kod Oranı İle Sayfanızı Tanıyın

Web sayfaları sitelerin işleriyle alakalı tanıtımlarının yapıldığı sayfalardır. Bu sayfaların en iyi şekilde tanıtılması arama motorlarındaki yükselişe bağlıdır. Arama motorları web sayfalarının yükselmesinde bazı kriterlere dikkat ederler. Bunlar: anahtar kelime, seo, yazım kuralları, sayfanın hızı gibi etkenlerdir. Sayfanın metin kodu da web sayfasının arama motorlarında yükselişini etkileyen etkenlerden biridir. Metin kod aracı  uygulaması ile sayfanızın metin oranına göre kod oranını hesaplayabilirsiniz. Bu sistem metin oranına göre kod oranını hesaplar. Çıkan sonuç sayfanızın ne seviyede olduğunu gösterir. Bu da size sayfanızın arama motorları içinde ne seviyede olacağı konusunda bilgi verir. Çıkan yüzdelik dilime göre bu oran saptanır. Kod oranının yüksek olarak saptanması sayfanızın arama motorlarında başarılı olacağının göstergesi olabilir ancak arama motorları için gerekli olan diğer kriterlerin varlığını da unutmamak gerekir. Bu oran tespit edilerek sayfanızı daha iyi tanıyabilir ve sayfanızın eksiklerini görebilirsiniz.

Kod Oranını Nasıl Yükseltiriz?

Arama motorlarında kod oranının öneminden bahsettik. Metin Kod aracı ile bu oranın ölçülebileceğini ve sayfanızın seviyesinin belirleneceğini belirttik. Peki sayfanızdaki kod oranını arttırmanın yolları nelerdir bunları sizinle paylaşalım. Kod oranı arttırma yollar:

 • Öncelikle HTML kodunun geçerli olup olmadığı konusunda araştırma yapın.
 • Web sayfanız için gerekli olmayan kodları temizleyin.
 • Sayfanızda yer alan gereksiz boş satır alanlarını kaldırmanız yararınıza olacaktır.
 • Boşluklar varsa bu boşlukları da mümkünse kaldırın.
 • Web sayfaları arama motorlarında tanınmak için geneldiği kullanılan yazı içeriği ile tanınırlar. Bu açıdan görsellik ve optimazyon ifade eden tablo ve sekmeleri kullanmamak yararınıza olacaktır. Bunlar yerine div tercih edebilirsiniz.
 • Web sayfanızda biçimlendirme yapmak ve stil ayarlamak için CSS kullanmanızı öneririz.
 • Resim boyutları önemlidir ve bunların optimize edilmesi gerekir.
 • Footer, Sidebar gibi alanlarda tekrar edilen linkleri kaldırmak gerekir.
 • Sayfanızda gereksiz yere yer kaplayan tüm görselleri kaldırın.
 • Sayfanızda metin içeriğinin az da olsa olmasına özen gösterin.
 • Sidebar, footer gibi sitenin kısımlarına widget yani içerik kutucukları eklemek sayfanızın içeriğini arttıracaktır.
 • Bağlantı sekmesi kullanacağınız zaman kısa bağlantılar kullanmayı tercih edin.
 • Gizli metinler sayfanızda yer alıyorsa bunları kaldırın.
 • İnline CSS ve İnline Js’leri en küçük seviyede yapın.
 • Sayfanızın boyutu da kod oranın yüksek oluşunda etkili olduğu için bu boyut 300 kb tn fazla olmamalıdır.