Mail Gizliliği


Bir URL girinMail Gizliliği Nedir?

Mail Gizliliği

1990’lı yıllardan sonra e-mail kullanımı hızlı bir şekilde artış gösterdiğinden mail gizliliği de çok büyük önem arz etmeye başlamıştır. Herhangi bir sınırlama olmadan her alanda mail adresleri kullanılmaya başlanmıştır. Bunun içerisinde iş başvurusu, belge dosyalama, sosyal medya hesabı açma ve daha birçok sebep sayılabilir. Görüldüğü üzere e mail adreslerinin önemi son derece büyüktür. Bu kadar önemli olan bir konuda gerekli güvenlik tedbirlerinin de alınması gerekmektedir.

Mail Hesabına Saldırı

Mail hesaplarında birçok bilgilerimiz yer almaktadır. Ancak güvenlik önlemleri yeteri kadar alınmadığında hesabınızdaki bu bilgilerin kötü niyetli kişilere kaptırılması söz konusu olabilmektedir. İşte bunun önüne geçmek adına sizlerin yapması gereken birtakım tedbirler bulunmaktadır. Mail gizliliği için yapabileceğiniz küçük ama etkili önlemler sizleri büyük tehlikelerden koruyacaktır. Bunlardan ilki ise zor şifre hazırlamaktır. Zor şifreden kasıt size ait olan doğum günü, okul numarası, TC kimlik numarası vb. bilgileri şifre olarak koymamak gerekmektedir.

İkinci olarak spam mesajlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü bu mesajlar bilgilerinizi çalmak için gönderilebilmektedirler.

Üçüncü olarak şifrenizi kimselerle paylaşmamalısınız. Bunun yanı sıra diğer platformlardaki şifreler ile de farklı şifreler kullanmanız gerekmektedir.

Kimler Saldırı Düzenleyebilir?

Bu saldırılar çok çeşitli gruplardan gelebilir. Hackerlar başta olmak üzere dolandırıcılar, istihbarat örgütleri gibi daha birçok gruptan sizlere karşı saldırı gerçekleştirilebilir. Bu saldırılar her ne amaçla gerçekleşirse gerçekleşsin ve kim tarafından geliyorsa gelsin bu saldırılara karşı gerekli önlemleri almak gerekmektedir.

Webmaster Aracı

İşte mailinize gelen saldırılara karşı mail gizliliği webmaster aracı kullanmanız etkili yollardan biridir. Peki bu yol nasıl kullanılmaktadır.

Bu webmaster aracının amacı iletişime geçeceğiniz bir sitenin mail adresinin kayıtlı olup olmadığını tespit etmektir. Bu sayede hile e mail adreslerinize mesaj göndererek bilgilerinizin ele geçirilmesini önlemek mümkün olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken iletişime geçmeyi düşündüğünüz sitenin URL’sini bu mail gizliliği webmaster aracındaki boş alana kopyalamanız gerekmektedir. Ardından altındaki gönder tuşuna basarak sitenin mail adresinin kayıtlı olup olmadığını görebilirsiniz. Böylelikle mailinize karşı her türlü saldırı ve sızma hareketlerine karşı tedbirli davranabilirsiniz.