Link Analizi Programı


Bir URL girinHakkında Link Analizi Programı

Link Analizi Aracı

Seo çalışması günümüzde hemen hemen her şirketin üzerinde önemle durduğu konulardan biridir. Marka ve ürün tanınmışlığı açısından, geniş kitlelere anında ve kolay ulaşabilme imkanı gibi sebepler bunda etkilidir. Dolayısıyla büyük firmalar genellikle kendi bünyelerinde bir ekip kurarak seo çalışmalarını yürütmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler yani seolar ise genellikle dışarıdan profesyonel yardım almakta ve maliyetleri düşürmektedirler. Link Analizi Aracı denilen en önemli seo çalışması, firmanın reklamının doğru yapılmasını sağlamaktadır. Şöyle ki; bir şirket kendi üretmiş olduğu marka ve ürün tanıtımlarına özel olarak hazırlamış olduğu web sitesinin ana sayfasında bazı linklere yer verebilir. Bu linkler doğrudan bağlantılı yani yönlendirmeli olduğu zaman, ziyaretçiler linkin üzerine tıklayarak o sayfaya doğrudan geçebilirler. Ancak bunun bir iyi bir de kötü tarafı vardır. İyi tarafı web sitesinin kullanışlı, pratik ve hızlı olmasını sağlamasıdır ki kullanıcılar böyle siteleri severler. Kötü yanı ise bir ziyaretçinin farklı bir web sitesine gönderilmesi yani onun kaybedilmesidir. İşte bu noktada profesyonel adımlar atılarak durum kotarılabilir.

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki; link analizi gibi analizler genellikle google, yahoo, yandex gibi en fazla kullanıcı kapasitesine sahip tarama motorları verilerine dayanılarak hazırlanmaktadır. Elbette sonuçlar kesin olmasa da %100’e yakın bir geçerlilikten bahsetmek mümkün olacaktır. Bir web sitesinin ana sayfasında 100’ün üzerinde link olduğu düşünülsün. Üstelik bu linklerin dışa bağlantılı oldukları da farzedilsin. Bu durumda web sitesinin ziyaretçilerinin farklı konulardaki farklı arayışları, onları elbette ki yönlendirilmiş linklere ve dolayısıyla başka sayfalara götürecektir. Diğer sayfalarda aradığını bulabilen ziyaretçinin geri dönme ihtimali ise zayıftır. Bu nedenle web tasarımı yapılırken ve siteye içerik eklenirken Link Analizi Aracı sonuçları gözden geçirilmelidir. Bu sonuçlara göre yeniden içerik hazırlanmalı ya da üzerinde oynama yapılarak sayı düşürülmelidir. Şayet sayı düşürülemiyorsa bile o zaman dış bağlantı yapılmasının önüne geçmek uygun olacaktır. Linklerin yine içe bağlantılı olması, web sitesinin kendi içerisinde farklı içeriklere açılması ziyaretçinin kaybedilme oranını düşürür. Bu sayede hitlerde azalma olmaz.

Bir web sitesinin daha önce de bahsi geçen google, yahoo, yandex gibi arama motorlarında indexlenmesi için o sitede yapılması gereken en nitelikli eylem, iç bağlantıları sıkça kullanmaktır. İç bağlantıya yer vermek için yazı dışında grafik, resim gibi verilerden sıklıkla yararlanılabilmektedir. Bu sayede bir ziyaretçi web sitesine girerek içerikleri gözden gezdirirken farklı web sitelerine atlama ihtimali azalır. Ayrıca sitenin arama motorlarında daha ön sıralarda yerini alması da kolaylaşır. Ancak bir sitede her ne kadar kefil de olsanız başka web sitelerinin linklerini vermeniz sizin için iyi bir adım olmayacaktır. Bunu bilerek doğru olanı yapmak önemlidir. Link Analizi Aracı gibi tüm analizler doğru seo çalışması ile web sitesinin işe yararlılığını, dolayısıyla da ürün, hizet veya markanın bilinilirliğiniz arttırmaya yönelik hazırlanmaktadır. Bu bilinçle çalışan analistler ve seolar artık bir şirketin neredeyse tüm reklam ve pazarlama departmanına hakim olabilmektedirler. Bunun en önemli sebebi ise günümüzde artık dijital platformun en önemli satış ve reklam sahası olmasıdır. Bu yüzden şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun seo çalışması ve dolayısıyla analizler sizin için her zaman önemli olmalıdır.