Kırık Link Bulucu


Bir URL girinKırık Link Bulucu Nedir?

Kırık Link

Broken link, Türkçe karşılığı kırık link olan ve hedefteki adrese ulaşamayan linklerdir. Bunun sebebi yönlendirildiğiniz sayfanın kapatılmış, kaldırılmış olması, teknik arıza olması veya başka sebeplerle ulaşılamıyor olmasıdır. Kısacası çalışmayan linklerdir.

Kırık Linklerin Ziyaretçilere Etkisi

Aradığı şeyi sizin sayfanızda bulan ziyaretçi, bu bilgiye ulaşmak için ilgili linke tıkladığında link kırıksa aradığını bulamayacak ve büyük ihtimalle de bir daha sayfanıza uğramayacaktır. Bağlantıya tıklandığında en çok karşılaşılan '404 not found' ibaresi bir kırık link örneğidir. Genellikle eklenen link güncellenmediği için eskiden eklenen bağlantı artık kullanılmıyordur ve bu yüzden sayfa bulunmamaktadır.

Kullanıcı siteden bazı indirmeler yapmak istediği zaman birkaç part indirme yapıp devamında kırık link çıkması halinde diğer indirmelerin de anlamı kalmayacaktır. Ziyaretçinin harcadığı emek ve zaman da boşa gidecektir.

Kırık Linkler SEO' Yu Etkiler Mi?

Sayfanızda yer alan link sayısının çok olması hem ziyaretçi hem de arama motorları tarafından olumlu olarak algılanmamaktadır. Çünkü ziyaretçiyi başka yere yönlendirmek onun işini uzatacaktır ve sitenizin yetersiz olduğu izlenimini uyandıracaktır. Bu sebeple öncelikle sitenizde çok fazla bağlantı kullanmamaya çalışın.

Sayfanızda link veriyorsanız da bu linklerin kırık link olması yine ziyaretçi için zaman kaybı olacak ve ihtiyacını karşılamayacaktır. Bu durumla birkaç kere karşılaşan kullanıcı söz konusu siteden uzaklaşacaktır. Bu durum arama motorları tarafından da sayfanız için bir eksi not olarak yansıyacaktır. Arama motorları sayfanızı bir ziyaretçi gözüyle incelediği için, sayfanızdaki ziyaretçi memnuniyetsizliği doğal olarak arama motorlarına da yansımaktadır.

Kırık Linkler Nasıl Tespit Edilir?

Sitenizde çeşitlilik arttıkça kullanılan link sayısının artması da doğaldır. Bu yüzden de bütün linklerinizi tek tek kontrol etmeniz çok zor olacaktır. İşte bu sebeple bu işi sizin yerinize yapabilecek siteler mevcuttur. Söz konusu sitelere kendi sitenizin adresini yazmanız halinde, sitenizde yer alan tüm linkler gözden geçirilecektir. Kontrol sona erince kırık link size bildirilecektir.

Bu konuda çalışan bir çok site mevcuttur. En çok tercih edileni ise Türkçe olarak ücretsiz kullanılabilen "Screaming Frog" programıdır.

Başka sitelerde fark ettiğiniz kırık linkler yerine kendi bağlantılarınızı önererek de sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.