Kelime Sayacı

Word Karakter sayısı hesaplama - Kelime sayacı programımızla yazılan makalelerinizin kaç kelime olduğunu bir tuşla öğrenebilirsiniz.

Yazını buraya yaz...:Sonuç

Toplam Kelime: 0 | Toplam Karakter: 0


Kelime Sayacı Nedir?

Kelime Sayacı

Kelime sayacı ya da hesaplaması olarak ifade edilebilecek bir uygulama olan Kelime Sayacı, birçok farklı amaç doğrultusunda kullanıma uygundur. Kelime, hece ve karakter sayılarının hesaplanmasında kullanılan bu uygulama, pek çok açıdan kolaylık da getirmektedir. Google Chorme başta olmak üzere Firefox, Opera, Safari, Explorer gibi web tarayıcılarında yapılan işlemlerde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte her türlü sayımı da hatasız bir şekilde sunmaktadır. Metin Belgeleri, Word, Excel, PowerPoint, PDF ve benzeri dosya biçimlerindeki kelimeler, heceler, karakterleri saymaktadır. Sadece bu işlemler için kullanılmayan programın farklı alanlarda da hizmet sunumu olmaktadır. İnternet siteleri başta olmak üzere forum sitelerine ya da bloglara yazı yazan kişiler için kullanımı son derece önem taşımaktadır. Her türlü işlemin yapılabildiği gibi anahtar kelime yoğunluğu da sistem üzerinden hesaplanmaktadır. Ayrıca otomatik kaydetme özelliğine sahip olmasından dolayı da metinin kaybolması söz konusu değildir.

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan sistemin kelime kapasitesi oldukça yüksektir. Karakter olarak ifade etmek gerekirse 3000 dolayında kayıtlı listesi bulunmaktadır. Kelimelerin yanı sıra emojiler dahi sayılmaktadır. Boşluk bırakılarak yazılan kelimeler, tire işareti ya da noktalama işaretleri ile de ayrılmaktadır. Benzersiz beklime olarak nitelendirilen kelime, metin içerisinde sadece bir kere sayılan kelimeleri ifade etmektedir. Paragraf ve cümlelerin oluşları ve bitişleri de hesaplanmaktadır. Word Counter ile sadece kelimeler değil, metini oluşturan birçok husus üzerinde veri bilgisi alınmaktadır. Bu durumda metinin sahip olduğu özelliklerin çok daha kolay bir şekilde elde edilmesini sağlamaktadır. Hece sayısının hesaplanmasında önemli kriter ise ünlü harfler olmaktadır. Dilimizde pek çok farklı gramer yapısı ve kuralı bulunduğundan hece sayılarının hesaplanmasında %100 bir başarı oranı yakalamak zordur. Bundan dolayı birçok metinde bazı eksiklikler ve hatalar oluşabilmektedir. Ancak genel itibariyle doğru olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ortalama kelime uzunluğunun hesaplanmasında ise tüm kelimelerin toplam uzunluğunun kelimelerin sayısına bölünmesiyle tespit edilir. Bununla birlikte metinin okuma düzeyi de oluşturulmaktadır. Tahmini olarak sunulan okuma süresi dakikada 200 kelime olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca konuşma ise 125 kelimedir. Önemli bir işleyişe sahip olmasından dolayı her metin yazımında kullanılabilir durumda olan programın ortalama koyduğu verilerde birçok açıdan değerlidir. Bilhassa kelime ve cümle yapısının önemli olduğu içeriklerin üretiminde bu hususlar önem kazanmaktadır. Sistem üzerinden yazılacak metinlerde hiçbir sorun yaşanmadan istenilen özellikler sağlanabilmektedir. Çok farklı programlar için kullanımı mümkün olması da bir başka önemli husustur.

Yapılacak metin yazımı işlemlerinde gizlilikte ön planda tutulmaktadır. Gerek kişisel gerekse kurumsal siteler için birçok farklı konuda metin yazılabilmektedir. Bu metinlerin saklanması ya da sunucuda tutulması söz konusu değildir. Otomatik kaydetme işlemiyle kaydedilen metinlerin işlemden alınmasıyla otomatik olarak silinme işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlemin akabinde metinin tekrardan geri kazanılması ya da ele geçirilmesi imkân dahilinde değildir. Bu durumda olası güven problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Kelime Sayacı ile yapılacak işlemlerde dosya kapasitesi ise 10 MB olarak sunulmaktadır. Birçok farklı dosya biçiminin desteklenmesinden dolayı çeşitlilik vardır. Bununla birlikte yapılacak işleme göre de sunulan imkanlar daha da artabilmektedir.