IP Adresi Bulma

IP Adresi Bulma aracı ile kullandığınız internetin IP adresini kolayca öğrenebilirsiniz.

IP Adresin 3.238.112.198
Şehir Ashburn
Bölge Virginia (VA)
Ülke United States of America
Ülke kodu US
ISP Amazon.com
Enlem 39.0469
Boylam -77.4903

IP Adresi Bulma Nedir?

IP Adresi Öğrenme

İp adresi, internet ya da TCP/IP protokolü kullanan başka pek anahtarlı ağlara bağlanmış olan cihazların, ağ üzerindeki diğer cihazlarla veri alış verişini sağlayan bir adrestir. İnternet sahibi her bilgisayar, internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir IP atanır ve internette bulunan diğer cihazlar, bu cihaza bu IP ile ulaşırlar. IP adresi bulunan iki farklı cihaz, farklı ağlarda bulunsa bile, yönlendiriciler sayesinde birbirleriyle iletişim kurabilmektedir. Şuanda en yaygın IP adresi kullanımı IPv4 için 32 bit boyunda olan, noktalarla birbirinden ayrılan 4 tane 8 bitlik sayıyla gösterilmektedir. Örneğin 192.152.05.4 gibi…

İnternet sayfalarına o sayfaların IP adresi tarayıcılara yazılarak da bulunabilmektedir. Ancak bu sistem kullanışlı olmadığı için her internet sitesi bir alan adına (domain) sahiptir. Bu alan adlarıyla IP adresini birbirine eşleyen sisteme de Domain Name System - DNS denilmektedir.

Bu anlatımımızda, yine internet konusunda çeşitli işlemler yapmak için ihtiyacımız olan IP adresi öğrenmeyi konu alacağız. IP adresini işletim sistemlerimizden kendimiz manuel olarak öğrenebileceğimiz gibi bu işlemi yapmamızı sağlayan bir web aracıyla da rahatlıkla öğrenebiliriz.

IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

Sahip olduğumuz internetin IP adresini öğrenmek mümkündür. Bu işlemi, işletim sistemleri aracılığıyla gerçekleştirebiliriz. Macintosh işletim sistemli bilgisayarlarda terminal alanına girip ‘ipconfig’ yazdığımızda nasıl ip adresimi öğrenebilirim? sorusunun cevabı karşımıza çıkacaktır. Aynı şekilde Linux işletim sisteminde de ‘ipconfig’ yazarak ip adresimizi öğrenebiliriz. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda da arama bölümünden ‘cmd’ yazarak açtığımız komut sistemine ‘ip config’ yazarsak IP adresimiz karşımıza çıkacaktır.

IP Adresi Öğrenme Aracı

Bu araç sayesinde, işletim sistemleri üzerinde o kadar zahmetli işlemlerle uğraşmaya gere duyulmamaktadır. Tüm bu işlemlerle uğraşmak yerine, bu web aracı sayesinde tek tıkla IP adresini öğrenmemiz mümkün. Tek yapılması gereken, web aracına online olarak bağlanmamız. Bağlandıktan sonra IP adresimiz karşımıza çıkacaktır.