Google Index Kontrolü

Sitenizin URL ini girerek index alıyor mu almıyor mu hemen öğrenebilirsiniz. Organik tafik bakımında index çok önemlidir.

Bir URL girinGoogle Index Kontrolü Nedir?

Google İndex Kontrolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Seo işleminin, web sitesini arama motorlarına göre optimize etmek olduğunu artık hemen herkes bilmektedir. Seo işlemi araştırılıp öğrenildiği taktirde herkes tarafından yapılabileceği gibi en başarılı yöntem belli bir bilgi ve birikime sahip seo uzmanıyla çalışmak olacaktır. Seo işleminde başarı için belli bir stratejiye sahip olunması gerekir. Bu strateji birçok alanda dallanıp budaklanacaktır elbette , ancak en etkin yöntem rakip sitelere göre seo çalışması yürütmek olacaktır. Rakiplerin ne gibi içerikler paylaştığını, nasıl bir tasarıma sahip olduğu ve ya kategori sistemlerinin nasıl olduğu tüm bunlar sayesinde ne kadar trafik aldığı vb. unsurlara göre site içi seo çalışmamızı yürütmek bizi rakiplerimiz gerisinde kalmamızı sağlayacaktır.

Tabi ki söz konusu arama motorları olduğunda, akla ilk gelenlerden birisi milyonlarca siteyi veritabanında bulunduran Google olmaktadır. Site içi seo işlemlerinde, rakip analizi yaparken dikkate alınması gereken hususlardan biriside Google işaretlenmelerinin (google index) sayısı ve ne durumda olduğudur. Eğer rakiplerinizin sizden daha fazla işaretlenmesi varsa bu sizin için negatif bir durum oluşturacaktır. Peki ‘google index sayımı nasıl öğrenirim?’ diyorsanız, google işaret tarayıcı size yardımcı olacaktır.

Google Index Nedir?

Google milyonlarca siteyi veritabanında barındıran, en büyük arama motorlarından bir tanesidir. Peki google dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca siteden nasıl haberdar olmaktadır? Google kullandığı botlar ve sahip olduğu diğer teknolojiler ile web dünyasını düzenli bir aralıkla taramaktadır. Ve bulduğu sitelere botlarını yönlendirerek bu siteleri  tarayarak işaretlemektedir. Bu işleme google işaretlemesi (Google index) denilmektedir. Google’ın sitenizi index’lemesi demek, google kullanıcıları arama yaptığında, indexlenen ilgili sayfanızın aramada çıkması anlamına gelmektedir.

Google Index Test Edici Nedir?

Google işaretleme test edici, sitenizin google tarafından işaretlenme sayısını veren, işaretlenen sayfaları ve alt sayfaları görmenize yaran bir web aracıdır. Google İşaretleme Test Ediciyle kendi web sitenizi test edebileceğiniz gibi başka web sitelerini de test etmek, bu sitelerle kendinizinkini karşılaştırmak mümkündür. Tek yapmanız gereken, gösterilen alana kendi sitenizin url’sini ve rakip sitelerin url’sini girerek testi başlatmaktır. Birkaç saniye içerisinde sonuçlar, indexlenme sayısıyla birlikte karşınıza çıkacaktır.

Google Index Test Edici Ne İşe Yarar?

Bu web aracı ile sitenizin google tarafından indexlenme adedini, indexlenen sayfalarda hangi anahtar kelimeler işaretlenmesini sağlamıştır, Rakip sitelerle aranızdaki indexlenme farkı nedir, öğrenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yine rakip sitelerin hangi anahtar kelimeler sayesinde işaretlendiğini de öğrenmenizi sağlar. Bu sayede seo yaparken, elde ettiğiniz bu veriler sayesinde, site içi işlemlerinizi gerçekleştirerek rakiplerinizin gerisinde kalmaz ve ön sırala çıkarsınız. Örneğin ‘xxx’ anahtarı sayesinde rakip sitenin ürettiği içeriğin bulunduğu sayfa google tarafından işaretlenmişse, sizde aynı anahtarla benzer ama özgün bir içerik üreterek google’ın dikkatini çekmeyi ve sayfanızın işaretlenmesini sağlayabilirsiniz.

Google’ın Sitemi İşaretlenmesini Nasıl Sağlarım?

Her şeyden önce, yazılarımızın çoğunda belirttiğimiz gibi sitenizde özgün ve kaliteli içerikler üreterek ziyaretçilerinizin ve dolayısıyla google’ın memnuniyetini kazanmalısınız. Google sayfaları indexlerken kullanıcıların memnuniyetine önem vermektedir. Aynı zamanda memnun kalan ziyaretçiler sayfa ve ya içeriğinizi başka sitelerde paylaşacaktır. Buda google’ın sayfanızı indexlemesi için iyi bir nedendir. Ayrıca google, işaretlediği sayfalarda özgün ve kaliteli içeriklerin bulunmasına önem vermektedir.

Bir diğer yöntemse Google’a ping atmaktır. Yapacağınız site düzenlemelerinden sonra google’a ping atarak sayfanızı görmesini ve indexlemesini sağlayabilirsiniz. Ping atmak, kısaca google’a ‘ben buradayım, beni gör demektir’ bu mesajı alan google botlarını sitenize yönlendirerek, siteniz taranmasını ve seo kriterlerine uygunsa işaretlenmesini sağlar.