Domain Yaşı Sorgulama

Sitenizin yaşı kaç? SEO için domain yaşı önemli mi? Aracımızı kullanarak domainiz yaşını sorgulayabilirsiniz.

Bir URL girinDomain Yaşı Sorgulama Nedir?

Domain Yaşı Sorgulama

“Domain Nedir?”, “Domain Yaşı Sorgulama Nedir?” konularında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazımızı takip edebilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Nedir ?  

Domain (Alan Adı), web sitenize internet ortamında verilen ad veya adres kimliğidir. Bu alan adı olmadan herhangi bir internet adresine ulaşmanız mümkün değildir. Günlük yaşamımızdan örnek vermek gerekirse, işinizle ilgili olarak bir lokantayı aradığınızı düşünelim. Fakat elinizde bu lokantanın hangi mahallede, sokakta veya caddede olduğu bilgisine sahip değilsiniz. İşte bu durumda o lokantanın nerede olduğunu bulma ihtimaliniz yoktur. Domain (Alan Adı) “IP Adresi” olarak adlandırılan, bilgisayarlar arası iletişimi kolaylaştıran bu numerik sayıların daha anlamlı olması ve sayılara rahatça ulaşılabilmesi için oluşturulmuş kelimelerdir. Örneğin “www.abcde.com” adresine ulaşmak istediğiniz zaman bu adresin sahip olduğu IP numarasını çözümleyerek sizi bu siteye kolayca ulaştırır. Sonuç olarak insanlar bu IP adreslerini bilmesi ve aklında tutması mümkün olmadığı için Domain (Alan Adı) alarak, web sitelerine daha kolay erişim sağlamaktadır.  Alacağınız Domain (Alan Adı)’in akılda kalıcı ve kolay bir adres olmasına özen gösterilmelidir. Domain Yaşı Sorgulama bu anlamda kalıcılığı temsil etmektedir. Domain’ler temel olarak iki ana gruba ayrılmaktadırlar.

 

Uluslararası Domain (Alan Adı) : Bu tip Domain’e sahip olmak için Amerika Birleşik Devletleri’nden ICANN’a kayıtlı olan şirketlere başvurmak zorundasınız. Bu şirketler ilk başvuran alır yöntemi uygulamaktadır. Yani sizin firmadan talep ettiğiniz Doman (Alan Adı) daha önce herhangi başka biri tarafından istenmişse o ismi almanız mümkün değildir. Fakat bu alan adını almakta ısrarcıysanız, alan kişi ile irtibata geçerek yüksek bedeller ödeyip bu alan adını alabilirsiniz. Bunların yanı sıra almak istediğiniz Domain (Alan Adı) için daha önce herhangi bir başvuru gerçekleştirilmemişse bu Domain’e sahip olabilirsiniz. Bu Domain’lere kayıt olma esnasında firma tarafından herhangi bir belge istenilmemektedir. Bunun güzel yanı ise günlük yaşamınızda kullandığınız veya işinizle alakalı olan kelimelerden tercih edebilirsiniz.

 

Coğrafi (Yerli) Domain : Bu yerli domainler de aynı uluslararası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Bu iki domain arasındaki fark ise şudur; domaini aldığınız ülkedeki internet takısı domain’in sonuna gelmektedir. Türkiye’den aldığınızı varsayarsak “.tr” uzantısı domain’in en sonunda yer almaktadır. Türkiye’de domain tescil işlemleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından gerçekleştirilmektedir. Yerli domain’in diğer domainden diğer bir farkı ise, ilk başvuran alır yönteminin olmamasıdır.

Domain Yaşı Sorgulama Nedir ?

Domain yaşı SEO için büyük öneme sahiptir. Birçok arama motoru için Domain (Alan Adı) yaşı büyük rol oynamaktadır. Arama motorlarının üst sıralarında yer edinebilmek için Domain Yaşı’nın etkisi vardır. Arama motorları yaşı fazla olan Domain’lere daha güvenilir olarak bakmaktadır. Bu yüzden sahip olduğunuz Domain (Alan Adı) yaşı ne kadar eskilere uzanıp büyükse web siteniz için o kadar faydası vardır. Domain Yaşı Sorgulama ekranından yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.