IP adresindeki domainleri bulma

Domain into IP aracı ile domaininiz hangi IP ye sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir URL girinIP adresindeki domainleri bulma Nedir?

Aynı IP adresindeki web sitelerini bulma aracı

İnternet kullanıcısı meraklıları tarafından sıkça kullanılan bir webmaster aracı da domaini IP'ye çevirme işidir. Böylece sayfanın dünyanın neresinden ve kimler tarafından yönetildiği hakkında fikir sahibi olunabilmektedir.

Domain Nedir?

Türkçe olarak alan adı dediğimiz domain, web sitelerinin kelime veya rakamla tescil edilmiş olan adıdır. Her web sitesinin bir domain adı olmak zorundadır. Mesela piyasada faaliyet gösteren "abc mağazaları" açtığı web sayfasında da "abc mağazaları" ismini domain olarak kullanır. Yani domain internet dünyasındaki marka adınızdır. Bu yüzden internet üzerinde yer alma düşünceniz varsa bir an önce kişisel veya marka olarak domain satın alma işini ihmal etmeyin ki başkaları almış olmasın.

IP Adresi Nedir?

Internet üzerinde yer almak için başvurulduğunda cihazlara verilen protokol numarasına IP adresi denir. İnternet kullanıcıları birbirini bu IP adresi ile bulur. IP adresi genellikle birçok sayıdan oluşan bir numara olduğundan kullanımı zordur. Bu yüzden IP adresi yerine o adresi temsil eden domain yazılarak da hedefe ulaşılabilir. Domain yazarak ulaştığınız sayfa domaini IP'ye çevirme sayesinde bulunmuş olabilir.

Domain ve IP İlişkisi

Domain de IP adresi de aslında aynı şeyi temsil etmektedir. Rakamlardan oluşan IP'nin daha kolay haritalanabilir ve kullanışlı olanı ise domaindir. Ancak ikisi de sizi aynı hedefe ulaştırır.

Domain into IP hizmeti sunan siteler de mevcuttur. URL adresini kopyalayarak domaini IP' ye çevirme yapabilirsiniz.