Dns Kayıtları Bulma


Bir URL girinDns Kayıtları Bulma Nedir?

Dns Kayıtları Bulma

Arama motorlarında yapmış olduğunuz arama sonucunda karşınıza çıkan sayfaların dünyanın neresinden veya hangi sunucusundan geldiğini bulan şey dns kayıtları bulma olarak adlandırılır. DNS'nin açılımı Domain Naming System'dir. Bu sistem sayesinde internet ağınız üzerinden bir dosya sunucusuna, yazıcıya veya herhangi bir istediğiniz kaynağa ulaştığınızda, o kaynağın IP adresini bilgisayarınıza bildiren DNS'dir.

DNS Değiştirilir Mi?

İnternet kullanacağınız zaman sadece arama motoruna istediğinizi yazıp arama yapmanız durumunda servis sağlayıcısının size aradığı dns sunucuları üzerinden bağlanırsınız. Servis sağlayıcınızda sorun olması halinde ücretsiz dns sunucuları kullanılarak erişim sağlayabilirsiniz. Ya da servis sunucunuz bazı sitelere erişimi engellemiş olabilir. Bu durumda da dns sunucunuzu değiştirerek erişim sağlayabilirsiniz.

Dns Sorgulama

Birçok internet kullanıcısı bazı amaçlar için dns kayıtları bulma hakkında birçok bilgiye sahip olmak istemektedirler. Bu yüzden de özel olarak geliştirilen dns kayıtları bulma siteleri mevcuttur. Hızlı bir şekilde kullanıcıya istediği bilgileri sunan bu tür sitelerde kolayca istediğinizi bulabilirsiniz.

Bahsi geçen sitelerde yalnızca dns ayarlarını değil, sitenizin Mail Server, MX, NS ve SOA kayıtlarını görebilirsiniz.