Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı

Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı ile yazdığınız makalenin anahtar kelime yoğunluk aracınızı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir URL girinAnahtar Kelime Yoğunluk Aracı Nedir?

 

Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı

Anahtar Kelime Yoğunluk Aracı bir SEO aracıdır. Peki, bu SEO aracı ne işe yarar? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Türkçe anlamı ile anahtar kelime oranı anlamına gelir. Ve bir web sayfasındaki metin içerisinde var olan hedef anahtar kelimenizin ne kadar yoğunlukta olduğunu detaylı olarak açıklayan bir SEO terimidir. Anahtar kelime oranı SEO için önemli olan bir konudur. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından son derece önemli kabul edilen maddelerin başında yer alır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çünkü bir yazıda hedef aldığınız içerik ile ilgili kelimeyi ya da kelime öbeklerini hiç yazı içinde geçirmiyorsanız ve başka kelimeler bu yoğunluğun önüne geçiyorsa yazının bir balansa gereksinim duyduğu aşikârdır. İşte bundan dolayı anahtar kelime oranı gerçekten önemli bir kriter olabilir ancak bu kriteri doğru bir biçimde uygulamak gerekmektedir. Bunun için tam olarak belirlenen bir kriter olmasa da bazı kişiler %5 oranı kadar olması gerektiğini savunur. Bu şekilde uygulandığı takdirde istenilen sonuç size dönecektir.

Hedeflenen anahtar kelimelerin yoğunluğu toplam kelime sayısına oranı %2 ile %5 arasında yer almalıdır. Örnek vermek gerekirse 100 kelimelik olan bir içerikte üç, dört ya da beş defa geçmesi gibi. Google arama motoru tarafından yapılan analizlerde tıpkı özgün içerik, meta tag kodlamasında ve de backlink’te olduğu üzere anahtar kelime yoğunluğu da önemli olan konular arasında yer alıyor. Bunun için de bu konu üzerinde dikkatle durulması gerekmektedir. Bir makalede bulunan anahtar kelime oranını hesaplamak matematiksel olarak anlamda kolaydır fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu oranın tam olarak şu ya da bu şekilde olması gerekiyor şeklinde var olan net ve detaylı bir biçimde belirtilen kural bulunmuyor. Bazı yayıncılar yüz kelime başına bir anahtar kelime kullanılmalı şeklinde açıklama yaparken, bazıları da yüz elli kelime başına bir anahtar kelimenin kullanılması daha doğru olur şeklinde konuşmaktadır. Eğer isterseniz bu hesabı yapabilmek için Anahtar Kelime Yoğunluk adlı SEO aracını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime yoğunluğu oranını analiz eden farklı Keyword Density Checker araçları yer almaktadır.

Anahtar Kelime Yoğunluk aracı adlı SEO aracı anahtar kelime yoğunlu için istediğiniz oranı bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu işlemi otomatik olarak, hızlı bir biçimde sonuca bağlayan bu araç vakitten tasarruf etmenize de fayda sağlayacaktır. Google’da Anahtar Kelime Yoğunluk şeklinde bir arama yaparak bu aracı kullanabilir ve içeriklerinizin olması gereken anahtar kelime oranını hesaplayarak içeriklerinizi optimize etmek için istediğiniz çalışmalar uygulayabilirsiniz. Google, en iyi ziyaretçi trafiğini elde etmek için sürekli çalışır. Mantıklı olarak düşünmek gerekirse bu bahsedilen durum da bir sayfa içerisinde ne kadar az anahtar kelime olursa o kadar iyi ve verimli bire bir eşleme yapılabilir olduğu manasına gelmektedir. Anahtar Kelime Yoğunluk SEO için son derece önem arz etmektedir. Bir makalede hedeflediğiniz kelimelerin sadece makale içerisinde yer alması da yeterli olan bir durum değildir. Anlam ifade edilebilirliği açısından sorunsuz olan ve ziyaretçilerin rahat bir şekilde algılamalarına uygun olarak düzenlemelidir.