Alexa Sıra Bulucu

Alexa sıra bulucu aracımız ile dünyadaki siteler arasında sıralamanızı hemen öğrenin.

Bir URL girinAlexa Sıra Bulucu Nedir?

Alexa Sıra Bulucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Alexa Sıra Bulucu, diğer adıyla Alexa Sıra Bulucu ise sitenizin Alexa üzerindeki sıralamasını göstermeye yaran bir web aracıdır. Bu web aracı ile sitenizin aldığı trafiği ve Alexa üzerindeki sıralamanızı öğrenebilecekken, aynı zamanda bu trafiğin hangi zaman aralığında geldiğini, rakiplerinizin trafiğini ve sıralamasını, yine sitenize gelen trafiğin arama motorlarındaki hangi anahtar kelimeler üzerinden geldiğini öğrenebilirsiniz.

Alexa Nedir?

Yine web ile ilgilenmekte olan birçok kişi ‘Alexa’ ismini bir şekilde duymuştur. Alexa, dünyaca ünlü amazon.com’a ait bir site bilgilendirme şirketidir. Alexa, web üzerinde bulunan tüm sitelere gönderdiği botlar ve sahip oldukları diğer teknolojiler vasıtasıyla, siteler hakkında bilgi toplayıp, topladığı bu bilgileri ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmaktadır.

Alexa Sıra Bulucu denilen araçsa, haklarında bilgiler toplanmış olan bu web sitelerinin aralarındaki sıralamasıdır. Sıralama ülke geneli ve dünya geneli olmak üzere iki kategoride yapılmaktadır. Örnek verecek olursak vk.com Dünya genelinde 17. Sırada bulunurken, Rusya’da 1. Sırada yer almaktadır.

Alexa Sıra Bulucuda yaptığı bu sıralamayı, sitelerin belli zaman aralıklarında aldıkları trafiğe göre yapıyor. Örneğin a sitesi geçtiğimiz ay 1000 ziyaretçi alıp 900.000 nci sırada yer alıyorken, b sitesi 1500 ziyaretçiyle 850.000 nci sırada yer alıyordur. Sonra ki ay a sitesinin ziyaretçi sayısı b nin üzerine çıktığında sıralama yer değiştirecektir.

İnternet ve web dünyası ile az ya da çok, bir şekilde ilgilen hemen hemen herkes Seo kavramını duymuştur. Özellikle internetin ekonomik gücünün giderek artmakta olduğu günümüzde, daha çok yaygın kaşan Seo, en kısa tanımıyla sitenizi arama motorlarına göre optimize etme işlemine denilmektir. Yani sitenize yaptığınız bir takım işlemlerle arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı ve buralardan trafik almanızı sağlamaktadır. Ancak bu işlemi yaparken, bir takım web araçlarına gereksinim duymaktayız.

Özellikle Seo işlemimizin başarısını görebilmek adına, site trafiğinin artması önemli bir yerde durmaktadır. Bu işlemi yapabildiğimiz araçlardan biri pagerank’tır ancak pageranktan elde ettiğimiz değerler, bütünlüklü bir analiz yapabilmemiz için yeterli değildir. Peki nasıl site trafiğimi öğrenebilirim? derseniz, Alexa trafik ölçer sorunuzun cevabını olacaktır.

Alexa’da ki Sıralamam Ne İşime Yarar?

Önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi Alexa sıralaması sitenizin hitini belirlemektedir. Bu bilgiler sitenizde uyguladığınız, Seo işleminin başarısını ölçmekle beraber aynı zamanda sitenizin piyasa değerini de az çok göstermektedir. Örneğin sitenizin ilk 100.000’e girmesi durumunda iyi bir ücrete onu satabilirsiniz. Aynı şekilde yapacağınız reklam anlaşmalarında, eğer Alexa sıralamanız yüksekse, bunu artı bir değer olarak kullanabilmektesiniz.

Alexa Sıralamamı Nasıl Yükseltebilirim ?

Öncelikle sitenizin Seo işlemlerini doğru bir şekilde yapmalısınız. Bunun için kaliteli bir Seo uzmanıyla çalışmanız başarının ilk anahtarı olacaktır. Sitenizde hazırlayacağınız özgün ve kaliteli içeriklerle beraber bu içeriklerin özgün ve kaliteli olması sitenizin arama motorlarındaki yerini yükseltecek ve trafik alacaktır. Tüm bunların sonucunda Alexa Değerinizde yükselişe geçecektir.

Gerekli Alexa Terimleri

Global Rank: Alexa’nın veritabanında bulunan tüm siteler arasındaki sıralamanızı gösterir.

Rank in Country: Yine Alexa veritabanında bulunan sitenin, seçtiğiniz ülkedeki sıralamasını gösterir.

Backlink: Diğer sitelerden aldığınız referans linklerine denir.

Trafic Rank: Sitenize ait istatistiklerin ve grafiklerin bulunduğu bölümdür. Alexa Globalde ilk 100.000 de bulunan siteler günlük bilgilerini de görüntüleyebilmektedir. Diğer siteler haftalık, aylık ve yıllık olarak görüntüleme yapabilmektedir.

Contact İnfo: İlgili sitenin sahibiyle alakalı iletiş bilgilerinin bulunduğu bölümdür. Prestijli sitelerde bu bölüm daha geniştir.

Keywords: Sitenize gelen trafiğin, hangi arama motorlarından yapılan  anahtar kelimeler vasıtasıyla geldiğini gösterir.